Entertainment » A&E Feature

Documentary film schedule

by and

comment

FRIDAY 10/19

7 p.m.: “The First Saturday in May,” and Q&A with filmmaker, Theater 1.

7:20 p.m.: “The First Saturday in May,” and Q&A with filmmaker, Theater 2.

SATURDAY 10/20

10 a.m.: “Beacon of Hope: The Story of the University of Arkansas,” and Q&A with filmmaker, Theater 1.

10:05 a.m.: “The Edge of Eden: Living with Grizzlies,” Theater 2.

11:35 a.m.: “The Old Gray Lady: Arkansas' First Newspaper,” and Q&A with filmmaker, Theater 1.

12 p.m.: “Without the King,” Theater 2.

1:40 p.m.: “Random Lunacy: Videos from the Road Less Traveled,” Theater 1.

1:45 p.m.: “14 Women,” and Q&A with filmmaker, Theater 2.

3:00 p.m.: “The Untyings,” Theater 1.

3:45 p.m.: “The Orange Revolution,” Theater 2.

4:25 p.m.: “Silhouette City,” and Q&A with filmmaker, Theater 1.

6 p.m.: “Injury Slight,” and Q&A with filmmaker, Theater 2.

6:05 p.m.: “Wittenoom” and “Big Dreamers,” and Q&A with filmmaker, Theater 1.

7:30 p.m.: “King Corn,” Theater 1.

7:30 p.m.: “Banished,” Theater 2.

9:15 p.m.: “On a Tightrope,” Theater 2.

9:20 p.m.: “Knee Deep,” Theater 1.

SUNDAY 10/21

10 a.m.: “When Fried Eggs Fly,” Theater 1.

10:05 a.m.: “Strictly Background,” Theater 2.

11:25 a.m.: “Sand Dancer” and “Mr. Dial Has Something to Say,” Theater 1.

11:45 p.m.: “The Clinton 12,” Theater 2.

1:05 p.m.: “All in This Tea,” Theater 1.

1:35 p.m.: “Belfast Girls,” Theater 2.

2:35 p.m.: “Come Walk in My Shoes,” Theater 1.

2:50 p.m.: “Unraveling,” “My Name is Belle,” “A Son's Sacrifice” and “The Life of Introspection,” and Q&A with filmmaker, Theater 2.

4:00 p.m.: “Note By Note: The Making of a Steinway L 1037,” Theater 1.

4:15 p.m.: “Spam: The Documentary,” Theater 2.

5:20 p.m. “Rehearsing a Dream” and “Two Hands: The Leon Fleisher Story,” Theater 2.

5:45 p.m.: “The Man of Two Havanas,” and Q&A with filmmaker, Theater 1.

6:30 p.m.: “Talk to Me: Teens Speak Out About Sexual Violence,” Theater 2.

MONDAY 10/22

10 a.m.: “Facing the Habit” and “Dispensing Cannabis: The California Story,” Theater 1.

10:05 a.m.: “Odelsgutane (Where Time Stands Still),” “I Always Do My Collars First: A Film About Ironing” and “La Serenissima,” Theater 2.

11:45 a.m.: “In the Shadow of the Moon,” Theater 2.

12:05 a.m.: “Body & Soul: Diana & Kathy,” and Q&A with filmmaker, “Deroutes et Parcours (On a Moving Path),” Theater 1.

1:30 p.m.: “KHORISTORIA: The Story of the Yale Russian Chorus,” Theater 1.

1:45 p.m.: “Hahug Lekoinoa (The Film Class),” Theater 2.

3:00 p.m.: “Row Hard No Excuses,” Theater 1.

3:10 p.m.: “Brick by Brick: A Civil Rights Story,” Theater 2.

4:20 p.m.: “Cross Your Eyes Keep Them Wide” and “Touched by Water,” Theater 2.

4:45 p.m.: “White Light/Black Rain,” Theater 1.

5:50 p.m.: “Soldiers of Conscience,” Theater 2.

6:30 p.m.: “War Dance,” Theater 1.

7:40 p.m.: “Deliver Us From Evil,” Theater 2.

8:35 p.m.: “A Map with Gaps,” “Miss Chinatown, USA,” and “My American Neighbor,” Theater 1.

TUESDAY 10/23

10 a.m.: “Belfast Girls,” Theater 1.

10:05 a.m.: “Volcanic Sprint,” Theater 2.

11:10 a.m.: “The Untyings,” Theater 1.

11:40 a.m.: “Come Walk in My Shoes,” and Q&A with filmmaker, Theater 2.

12:35 p.m.: “Injury Slight,” Theater 1.

1:00 p.m.: “Freeheld” and “Out of the South,” Theater 2.

1:45 p.m.: “Guerrilla Radio: The Hip-Hop Struggle Under Castro,” Theater 1.

3:00 p.m.: “The Old Gray Lady: Arkansas' First Newspaper,” Theater 1.

3:00 p.m.: “Morristown,” Theater 2.

4:20 p.m.: “When Fried Eggs Fly,” Theater 2.

5:00 p.m.: “Even if She Had Been a Criminal,” “Massacre at Murambi,” “Spitfire 944,” “Night Visions” and “Mother's Day,” Theater 1.

5:45 p.m.: “The Perfect Match: Hot Springs to Hanamaki,” and Q&A with filmmaker, Theater 2.

6:40 p.m.: “Beacon of Hope: The Story of the University of Arkansas,” and Q&A with filmmaker, Theater 1.

6:55 p.m.: “Random Lunacy: Videos from the Road Less Traveled,” Theater 2.

8:20 p.m.: “Silhouette City,” and Q&A with filmmaker, Theater 1.

8:20 p.m.: “The Devil Came on Horseback,” Theater 2.

WEDNESDAY 10/24

10 a.m.: “Banished,” Theater 1.

10:05 a.m.: “Gimme Green,” “Trashed,” “Middle Fork of the Saline River: The Commemoration,” and “Watching the Waters Rise,” Theater 2.

11:40 a.m.: “King Corn,” Theater 2.

11:45 a.m.: “The Rich Have Their Own Photographers,” Theater 1.

1:05 p.m.: “Talk to Me,” “Boodog: How to Roast a Mongolian Marmot,” “Dick-George, Tenn-Tom,” “In Your Purse: Archaeology of the American Handbag,” “Motodrom,” “When the Light's Red” and “The Fighting Cholitas,” Theater 1

1:30 p.m.: “14 Women,” Theater 2.

3:00 p.m.: “Sand Dancer” and “Mr. Dial Has Something to Say,” Theater 1.

3:10 p.m.: “Orange Revolution,” Theater 2.

4:30 p.m.: “Runners High,” Theater 1.

5:20 p.m.: “Golub: Late Works are the Catastrophes,” Theater 2.

6:15 p.m.: “Born in the Honey: The Pinetop Perkins Story,” and Q&A with filmmaker, Theater 1.

7:10 p.m.: “Chain of Life,” Theater 2.

8:00 p.m.: “The Price of Sugar,” Theater 1.

8:15 p.m.: “The Moebius Redux: A Life in Pictures,” Theater 2.

Add a comment

Clicky