The full list of Central Arkansas Music Award nominees | Rock Candy

The full list of Central Arkansas Music Award nominees

by

comment
cama.jpg

We've had several requests for this, so here is the complete list of nominees in the 22 categories judges considered for the inaugural Central Arkansas Music Awards just around the corner on Jan. 23 at CALS' Ron Robinson Theater. More on CAMA here, including the finalists.

Arkansas Times staff and our 10-person board started this list of nominees; we then opened it up to the public to make online nominations.

Best video

Arkansas Bo - Edify
Bazi Owenz - Don't Blow My High
Bazi Owenz- Angel Dust
Big Piph - Celebrate
Brae Leni - Miss That
Couch Jackets - Rocket Quaffle
Couch Jackets - The Brute
Couch Jackets - Sonic Tea
Dazz & Brie - Old Tee Shirt
D-Dirt- Chandeliers
Ghost Bones - Nape of My Neck
Kari Faux - Gotta Know
Minor Arcs - Lonely Life Demo
Mulehead- Ordinary Day
Princeaus - The Ideal Life
Rah hoWard - I'm Black
Rah HoWard - Let There Be Light
Recognizer - License to Kill
Slick Grip - Noxious
Solo Jaxon - I'm Not Okay
Ten Penny Gypsy - Back on Level Ground
The Uh Huhs - Wrong Young Lady
Wuda and King Dyl - Too Many

Best radio show

4217 Show (KABF)
Ant Farm (KWCP)
Arkansongs (KUAR)
ArtsScene (KLRE)
Backroads (KABF)
Bantunauts (KABF)
Blues House Party (KABF)
Collage (KABF)
Desolation Blues (KABF)
GIRLS! (KABF)
Heartbreakers & Rumpshakers (KABF)
NVRMND The Morning Show (KABF)
Over Underground (KABF)
Phonomania (KABF)
The Record You Need to Know About (KUHS)
Rural War Room (KABF)
Shoog Radio (KABF)
Tomorrow's Dream (KABF)
Under the Influence (KABF)
World Tour (KABF)
Writeous Hour (KWCP)

Best listening venue

Afrodesia Studio of Performing Arts - Little Rock
Bear’s Den Pizza - Conway
CALS Ron Robinson Theater - Little Rock
Capitol View Studio- Little Rock
The Cavern - Russellville
Four Quarter Bar - North Little Rock
Hibernia Irish Tavern - Little Rock
The House of Art - North Little Rock
King’s Live Music - Conway
Low Key Arts - Hot Springs
Maxine’s - Hot Springs
Midtown Billiards - Little Rock
Ohio Club - Hot Springs
Pulaski Technical College’s Center for the Humanities and Arts - North Little Rock
Revolution - Little Rock
Robinson Center Performance Hall - Little Rock
South on Main - Little Rock
Stickyz Rock ‘n’ Roll Chicken Shack - Little Rock
TC’s Midtown Grill - Conway
Thirst ‘N’ Howl - Little Rock
Verizon Arena - North Little Rock
Vino’s - Little Rock
White Water Tavern - Little Rock

Best festival

Backwoods Music Festival
Creekfest
Flux
Harmony in the Hollow
Harvestfest
Hillberry Music Festival
Holiday Hangout
Hot Water Hills Festival
Liverfest
Phunkberry Music Festival
Riverfest
Valley of the Vapors

Classical innovator

Barry McVinney
Izzy Getzov
Joe Joyner
Karen Griebling
Katherine Williamson
Kiril Laskarov
Neil Rutman
Tatiana Roitman

Album of the year

607 - "Traptized"
A Rowdy Faith - "A Rowdy Faith"
Attagirl - "Cootie Catcher"
Arkansas Bo - "Edification"
Bazi Owenz - "Graduated"
Big Piph - "Celebrate"
Brian Nahlen - "Cicada Mooon"
Couch Jackets - "Sayonara Oblongata"
Dazz & Brie - "Can't Chase Girls and Your Money Too"
Duke Stigall - “The Pursuit of Happiness”
Feeble - “Unsound”
Gil Franklin - "Ghosts"
Isaac Alexander - "Like a Sinking Stone"
Izzy Tha God - "Instrumentals"
Izzy Tha God - "Sex Drugs and Rap"
Jamie Lou and the Hullabaloo - "Femi-Socialite"
John Burnette - “John Burnette”
Junkbomb - "Tour Tape"
King Julian "No. 1"
loopshit - "headstreams ii"
loopshit - "birds will find water"
Minor Arcs - "EP01"
Mad Deadly - "Practice Room Demos"
Mark Currey - "Tarrant County"
Michael Burks “I’m a Bluesman”
MotherFunkShip - "To The Moon"
November Juliet - "East Block Nation"
Pallbearer - "Heartless"
Princeaus - "Unni, I'm Sad"
QNote & Philly Moo - "I Am Trap Jazz"
Rath - "EP1"
Recognizer - "Recognizer"
Rodney Block - “Trumphouse
Rose Fiction - "Central"
Rose Fiction - "Funeral Talk, Part 1"
Sad Daddy - "Fresh Catch"
The Salty Dogs - "Goodnight"
Sea Nanners - "Sea Nanners"
Slick Grip - "Noxious"
Sumokem - "The Guardian of Yosemite"
Ten Penny Gypsy - "Ten Penny Gypsy"
Terminal Nation - "Absolute Control"
Tiffany Lee "Jailbird"
Tribe Alive - "Scarecrow"
Tsar Bomba - "Strange Attractor"
The Wildflower Revue - "The Wildflower Revue"
Wuda and King Dyl - "No Mercy"
Yuni Wa - "Faith" Feeble - "Unsound"

Expat of the year

Ben Nichols
Ben Dickey
Beth Ditto
bLAck pARty (Malik Flint)
Bruce “Sunpie” Barnes
Chris Maxwell
Dustin Clark
Goon des Garçons (Brandon Burris)
Jason White
Kari Faux

Best supporting role in a scene

Amy Kelley Bell
“Broadway” Joe Booker
Chris James
Chris King
Cliff Aaron
Conan Robinson
Gerry Ward
Henry Lee
Jay Jackson
Jon Walker
Kharyssa Brown
Larnie Bosmeyer Hughes
Matt White
Michael Brown
Mike Poe
N’ell Jones
Patrick Jerome Pettus
Peter Read
Rivk Goodman
Ryan Harris
Susie Reeves Cowan
Suzon Awbrey
Travis Hill

Best art/album cover design

607 - "Traptized"
Attagirl - "Cootie Catcher"
Arkansas Bo - "Edification"
Bazi Owenz - "Graduated"
Big Piph - "Celebrate"
Brian Nahlen - "Cicada Mooon"
Couch Jackets - "Sayonara Oblongata
Dazz & Brie - "Can't Chase Girls and Your Money Too"
I Was Afraid - "Lonely Frontier"
Isaac Alexander - "Like a Sinking Stone"
Izzy Tha God - "Instrumentals"
Izzy Tha God - "Sex Drugs and Rap"
Junkbomb - "Tour Tape"
King Julian - "No. 1"
Jamie Lou and the Hullabaloo - "Femi-Socialite"
loopshit - "headstreams ii"
loopshit - "birds will find water"
Minor Arcs - "EP01"
Mad Deadly - "Practice Room Demos"
MotherFunkShip - "To The Moon"
November Juliet - "East Block Nation"
Pallbearer - "Heartless"
Princeaus - "Unni, I'm Sad"
Rath - "EP1"
Recognizer - "Recognizer"
Rose Fiction - "Central"
Rodney Block - "Trumphouse"
Rose Fiction - "Funeral Talk, Part 1"
Sad Daddy - "Fresh Catch"
The Salty Dogs - "Goodnight"
Slick Grip - "Noxious"
Sumokem - "The Guardian of Yosemite"
Ten Penny Gypsy - "Ten Penny Gypsy"
Terminal Nation - "Absolute Control"
Tiffany Lee- "Jailbird EP"
Tribe Alive - "Scarecrow"
Tsar Bomba - "Strange Attractor"
The Wildflower Revue - "The Wildflower Revue"
Wuda and King Dyl - "No Mercy"
Yuni Wa - "Faith"

Best songwriter

607
Adam Faucett
Alisyn Reid
Amy Garland Angel
Becca Stone
Bobby Missle
Bonnie Montgomery
Brad Williams
Cate Davidson
Charlotte Taylor
Chris Parker
David Jukes
David Stone
Dazzmin Murray
Elise Davis
Eugene Whitmore
Gene Reid
Greg Spradlin
Isaac Alexander
Jason Weinheimer
Jeff Coleman
Jim Mize
Julian Jones
John Burnette
John Willis
Joshua Asante
Justin Paul
Kevin Kerby
Kabrelyn "Brie" Boyce
Mandy McBryde
Mark Currey
Sean Fresh
Shannon Boshears
William Blackart

Best live performer: rock/indie

Adam Faucett
All the Way Korean
Amasa Hines
American Lions
Androids of Ex-Lovers
Big Damn Horns
Brian Nahlen
Chimp Chimp Chimp
Chris Long
Chrissy P
Colour Design
Dangerous Idiots
Dazz and Brie
DeFrance
DOT
The Federalis
The Frontier Circus
Ghost Bones
Ginsu Wives
Hard Pass
Illustrada
I Was Afraid
Isaac Alexander
Iron Tongue
Jim Mize
Landrest
Mainland Divide
The Martyrs
Mortalus
Mulehead
Pallbearer
Rats at a Bar Grab a Star
Recognizer
RIOTS
The Rockets
The Rolling Blackouts
Smoke Up Johnny
Stephen Neeper & The Wild Hearts
William Blackart

Best live performer: country

Amy Garland Angel
Annalisa Webb
Ashley McBryde
Bonnie Montgomery
Dylan Earl
Jamie Lou & The Hullabaloo
Mandy McBryde
Mark Currey
Nate Kennedy
Sad Daddy
The Salty Dogs
The Wildflower Revue

Best live performer: folk/bluegrass

A Rowdy Faith
Arkansauce
Big Still River
Bree Ogden
Charley Sandage & Harmony
Cindy Woolf
Cons of Formant
The Creek Rocks
Keith Symanowitz
Lark in the Morning
Mountain Sprout
Runaway Planet
Sad Daddy

Best live performer: hip-hop

607
Arkansas Bo
Bazi Owenz
Big Piph
bLAck pARty
Goon des Garcons
Kari Faux
itsjusbobby
Metalecalec
QuarterPiece
Rah Howard
Solo Jaxon
Tan the Terrible
Tsukiyomi

Best live performer: jazz

Big Dam Horns
Bijoux
Brandon Dorris
Chris Parker
Chuck Dodson
Dave Williams II
Eric Struthers
The Funkanites
Genine LaTrice Perez
John Bush Quintet
Marquis & MOOD
Matt Treadway Trio
Q Note & Philly Moo
Rodney Block Collective
Sounds So Good
Ted Ludwig Trio
Twice Sax
Walter Henderson

Best live performer: metal/heavy music

Abandon the Artifice
All Is At An End
Colour Design
Iron Tongue
Living Sacrifice
Pallbearer
Rats at a Bar Grab a Star
Rwake
Seahag
Sumokem
Tailband
Terminal Nation

Best llive performer: funk/soul

Amasa Hines
Big John Miller
Big Piph
Bijoux
Brae Leni & The Evergreen Groove Machine
CandySoul (Cheryl Humphrey)
Cosmocean
Dazz & Brie
FreeVerse
Funkanites
Goodfoot
Groovement
Rah Howard
Rodney Block
Sean Fresh
TP and the Feel
TwiceSax

Best live performer: dance/electroic/DJ

Country Florist
DJ Hy-C
DJ King Julian
G-Force
Princeaus
RATH
Ryan Viser
Sleepy
Yuni Wa

Best live performer: punk

All the Way Korean
Attagirl
Bad Boyfriends
Couch Jackets
Fiscal Spliff
Ghost Bones
Headcold
Spirit Cuntz
The STDs
The Uh Huhs

Best live performer: blues

Akeem Kemp Band
Big Dam Horns
Billy Jones Band
Bluesboy Jag & The Juke Joint Zombies
Cecil Parker
CeDell Davis
Charles Woods
Charlotte Taylor & Gypsy Rain
Gil Franklin
Hoodoo Blues Revue
Jeron
Jim Mize
John Craig
JPhil
Josh Stoffer
Lucious Spiller
Platinum Blues Band
Rikki D and the Rhythm Machine
Shannon Boshears Band
Trey Johnson & Jason Willmon
Zakk & Big Papa Binns

Local legend award

Ben Nichols
Big Piph
CeDell Davis
Chris King
Gil Franklin
Greg Spradlin
Isaac Alexander
Jason White
Jim Hatch
Lenny Bryan
Matt White
Nick Devlin
Peter Read
Rodney Block
Suzon Aubrey
Tufara Waller-Muhammad
Zack McKenzie



Sign up for the Daily Update email

Add a comment