Grocery Prices Are Going UP; It's Time To Learn The Ropes | Ninja Poodles Local

Grocery Prices Are Going UP; It's Time To Learn The Ropes

by

1 comment
If you know me even a little bit, you know that the coming of Spring every year is not heralded with glee in my household. When a loved one is dealing with bipolar disorder, it can be an emotionally exhausting time, and I tend to react by hunkering down in the bunker and concentrating all my energies on what's going on at home. Ironically, I'd probably be doing better for myself if I just forged ahead and kept writing during these times. Now that I've actually opened up the blogging software, I'm a bit stymied, so...I'm gonna post about groceries. You heard me.

I've posted on this topic before, and I'm still at it. I get a lot of questions about couponing and store sales, and one of the most common is, "But aren't coupons always for highly-processed junk food? I try to eat healthy, so I can't really save money on groceries."

The short answer is, yes, most coupons are for crap. But your store sales will usually have lots of good deals on the "outer perimeter" of the store, where the nutritionally dense foods tend to be--your meats, produce, grains, dairy. And, believe it or not, many coupons are for staples that are not frozen pizza and cupcakes, and you can make the most of those. So, to answer all the, "What do you buy with your couponing?" questions, here are some recent examples. I shoot for an average of 60% savings, which I usually meet when averaging trips. In the examples below, two of the receipts showed around 53-55% savings, while the other got darn close to 70% saved.

Click on the pictures for notes and a closer look.



On this trip, the receipt total was $109, and once I'd applied my coupons to the store sales, I paid $53 for all this food, plus a couple of things that didn't get pictured because Alex had already taken them downstairs to the freezer in the basement. Here was the haul:

Wonton wrappers
Nature's Own Double Fiber Wheat bread
Several cans of store-brand veggies
Couple cans of Dole pineapple
T. Marzetti Fat-Free Ranch veggie dip
Fresh asparagus
Fiber One bars, 6 boxes
Milk & Cereal bars for Bella, 3 boxes
Organic carrots
Black table grapes
Packaged tart apple slices for Bella
2 Freschetta 4-cheese pizzas
10 Banquet chicken pot-pies for Bella (they're very small)
15 pounds boneless, skinless chicken breast, great sale price (these I opened, repackaged into single-meal size servings, and vacuum sealed and froze, so now we have enough chicken for 7 meals)

Yes, there are some prepared foods there (breakfast bars, bread, veggie dip), but also plenty of "real" food to show for that trip, where I paid for less than half of my groceries. It can be done. Next:



This trip included a good few non-grocery items, which, if you're paying attention, can REALLY save you some dough. This was the trip where, but for that roast, I'd have broken the 70% saved mark. As it was, this was $216 worth of food, for which I paid $74. YES. Here was the take:

14 cans Healthy Choice vegetable soup for one, for my lunches
5 boxes Kelloggs Frosted Flakes Gold, for Bella (I know, cereal, ewww)
20 Yoplait YO+ digestive health yogurts
5 Lloyd's barbecue chicken & beef (tasty and lean)
10 lbs. Riceland brown rice
1 bunch bananas (sliced & frozen for use in smoothies)
White seedless grapes
Frozen strawberries
7 boxes Garnier Nutrisse haircolor, MY actual preferred brand
7 Gillette Fusion Hydragel shave gel
2 boxes bandages
1 roll bandaging tape
3lb. English beef roast

It may look crazy to buy 7 boxes of haircolor or shave gel at a time, but look at it this way: You're going to need these things (well, I am, anyway) sometime, and if you wait until you run out, you're likely to have to pay full price. In the case of the haircolor, that would have been a $6-8 difference PER BOX. So you can see, it pays to stockpile while the sales are on, especially if you can combine those sales with coupons.



This trip, today's, was what we call a "cherry-picking" trip, in which, outside of my actual needs, I was ONLY buying things that were deeply discounted due to the combination of store sales and my coupons. What did I NEED when I went into the store? I needed bread and juice. That's it. And those things were not on sale, so they threw of my percentages somewhat, but that's OK. Here's what $99 bought me (the ticket total was $206):

3 bags Baked! Lays potato chips (shut up, they make my lunches sufferable, all 14 of them at a time)
1 large bottle pomegranate-blueberry juice (the base of my berry smoothies)
6 bags Kraft string cheese
10 boxes Orville Redenbacher light popcorn (*sighs* for Act II Kettle Corn)
4 packs Huggies wipes, for the car
6 tubs Kan-Doo pop-up wipes for Bella's bathroom
6 bags Welch's dried fruit
1/2 gallon Florida's Natural orange juice
10 Glade jar air-freshening candles (what--you don't stink?)
2lbs white seedless grapes, for the freezer
2 loaves Nature's Own Honey Wheat bread, for Alex
1 loaf Nature's Own Double Fiber Wheat bread, for me
48 Fiber One Yoplait yogurts. That's right, 48. Stored in the basement fridge until I finish the current stock of Activia and YO+ I already have.

You may be wondering things like, "Where's the veggies? Where's the milk?" Well, I already have pretty good stores of most things, and I even freeze milk when it's on sale--it thaws just fine, good as new. Cheese also freezes well, as does bread. And we buy MOST of our vegetable frozen, which actually means that you're usually getting a fresher product than by buying "fresh" produce, since frozen veggies are flash-frozen on the spot shortly after being picked, instead of being shipped from wherever they're harvested to your grocery store.

The meat that we feed our dogs, and most of our own meat, we get from a small, wonderful, local butcher, where we're able to pick it up on the day the cow is processed (the only do one cow at a time), and it actually winds up costing less than grocery-store meat.

And of course, our larders are full-to-bursting with canned goods, pastas, rice, and beans.

The only thing I can add is that I AM now using The Grocery Game, which only became widely available in Arkansas this year. I can't say that it saves me more money than what I was managing to save going it alone, but it saves me HOURS of time, which is worth a lot.

So...any questions?

From the ArkTimes store

Comments

Showing 1-1 of 1

 

Add a comment

Clicky