Gov. Asa Hutchinson announces appointments | Arkansas Blog

Gov. Asa Hutchinson announces appointments

by

4 comments
Gov. Asa Hutchinson today announced the following appointments to state boards and commissions: 
Matthew Flemister, Little Rock, to the Child Welfare Agency Review Board. Appointment expires March 3, 2019. Replaces Mary Pickard.

Sanford Tollette, Little Rock, to the Child Welfare Agency Review Board. Appointment expires March 3, 2020. Reappointment.

Beverly Foti, Little Rock, to the Child Welfare Agency Review Board. Appointment expires March 3, 2020. Reappointment.

Joe Christian, Jonesboro, to the Arkansas Rice Research and Promotion Board. Appointment expires June 30, 2018. Reappointment.

Jay Coker, Stuttgart, to the Arkansas Rice Research and Promotion Board. Appointment expires June 30, 2018. Reappointment.

Bryan Moery, Wynne, to the Arkansas Rice Research and Promotion Board. Appointment expires June 30, 2018. Reappointment.

Roger Pohlner, Fisher, to the Arkansas Rice Research and Promotion Board. Appointment expires June 30, 2018. Reappointment.

David Whisel, Sr., Springdale, to the HVACR Licensing Board. Appointment expires June 30, 2020. Replaces Terry Granderson.

Drew Harrison, Little Rock, to the HVACR Licensing Board. Appointment expires June 30, 2020. Reappointment.

Bruce Alford, Lewisville, to the Red River Commission. Appointment expires January 14, 2017. Replaces Phil Alford.

Dr. Ginger Fenter, Fort Smith, to the Arkansas State Board of Physical Therapy. Appointment expires July 1, 2019. Reappointment.

Mandia Carden, Bryant, to the Arkansas State Occupational Therapy Examining Committee. Appointment expires March 1, 2021. Reappointment.

Ted Scallion, Little Rock, to the Arkansas State Occupational Therapy Examining Committee. Appointment expires March 1, 2021. Reappointment.

Samuel Dunn, Jr., Mulberry, to the Arkansas State Board of Sanitarians. Appointment expires June 30, 2020. Replaces Rene Meints.

Cary Gray, Centerton, to the Arkansas State Board of Sanitarians. Appointment expires June 30, 2021. Replaces Jeff Jackson.

Sarah Rector, Little Rock, to the Arkansas Fair Housing Commission. Appointment expires February 1, 2020. Replaces James McAdams.

Rebecca Finney, Little Rock, to the Arkansas Fair Housing Commission. Appointment expires February 1, 2019. Reappointment.

Marcela Chavez, Rogers, to the Arkansas Fair Housing Commission. Appointment expires February 1, 2020. Replaces Burton Henderson.

Charles Johnson, Little Rock, to the Perfusionists Advisory Committee. Appointment expires July 14, 2019. Reappointment.

Dr. Drew Toole, Pine Bluff, to the Arkansas State Board of Dental Examiners. Appointment expires September 1, 2018. Replaces Dr. Tim Chase.

Mary Clapp, El Dorado, to the Arkansas State Board of Registration for Foresters. Appointment expires July 18, 2021. Replaces John Neeley.

John Gibson, Monticello, to the Red River Compact Commission. Appointment expires March 31, 2017. Replaces Wayne Dowd.

Brandon Wren, Texarkana, to the Red River Commission. Appointment expires January 14, 2021. Reappointment.

Patsy Weidanz, Fairfield Bay, to the State Marketing Board for Recyclables. Appointment expires July 31, 2020. Reappointment.

Pardo Roberts, Imboden, as a Justice of the Peace for the Lawrence County Quorum Court, District 1. Appointment expires December 31, 2016. Replaces Jim Jones.

Todd Burgess, Shirley, as a Justice of the Peace for the Van Buren County Quorum Court, District 3. Appointment expires December 31, 2016. Replaces James Kirkendoll.

Rebecca Blass, Little Rock, as a Special Associate Justice of the Supreme Court of Arkansas. CV-16-434 Teresa Bloodman v. Stark Ligon as Executive Director of the Supreme Court Committee on Professional Conduct. D-16-301 Stark Ligon as Executive Director of the Supreme Court Committee on Professional Conduct v. Teresa Bloodman. Replaces Justice Robin Wynne, who has disqualified himself from the case. 


Comments (4)

Showing 1-4 of 4

Add a comment
 

Add a comment